Web Sitesi HTTP’den HTTPS Nasıl yapılır?

Web Sitesi HTTP’den HTTPS Nasıl yapılır? makalesi hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Web sitelerini http’den https çevirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçını sizlerle paylaşmak istedim. Google arama motorlarının en çok istediği olay olan https yani güvenli ibaresi onun için önem taşımaktadır.

HTTPS nedir?

HTTPS (Secure Hyper Text Transfer Protocol): Kısaca güvenli metin aktarma iletişim protokolü olarak tanımlayabiliriz. Web sitelerinizi https yaptığınız zaman web sitenizin güvenli olduğu anlaşılmaktadır. Dikkat ederseniz google arama motorlarında https kullanan sitelerde yeşil yani güvenli ibaresi gösterilir. HTTP ile başlayan web siteleri google arama motorları tarafından güvenilir olarak görülmemektedir.

Kullanıcıların en çok dikkat ettikleri nokta http ile https’dir. Bir önceki makalemizdede anlattığımız üzere web siteleri güvenlik bakımından önem taşımaktadır.

Web sitenizi http’den https nasıl çevirirsiniz?

Apache sunucusu kullananlar, .htaccess doyanısına “RewriteCond %{SERVER_PORT} 80 RewriteRule ^(.*)$ https://www.yoursite.com/$1 [R=301,L] ” kodunu ekleyerek HTTPS’ye yönlendirmesi yapabilir.

Nginx sunucusu üzerinden çalışan siteler ise  “server { listen 80; server_name domain.com www.domain.com; return 301 https://domain.com$request_uri; }” kodunu Nginx Confing dosyasına ekleyerek yönlendirme yapılabilir.

Sadece bununla kalmıyor;

WordPress kullanıcılarının ayarlar > genel sekmesine tıkladığınızda karşınıza web sitenizin ismi çıkacaktır. HTTP olarak yazan site isminizi https olarak değiştirdikten sonra kullanmış olduğunuz hosting faydalarındanda yararlanarak hosting şirketinizin ssl desteğinden’de faydalanabiliyorsunuz.

Diğer bir yöntem;

Kullanmış olduğunuz web sitenizin htaccess dosyasına alt kısımda verdiğimiz kodu sitenize ekleyerek güvenli hale getirebilirsiniz.

RewriteEngine OnRewriteCond %{SERVER_PORT} 80RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Bir diğer yöntem ise cloudflare yöntemidir.

Web sitenizi daha güvenli hale getirmek için cloudflare sitesi üzerinden üyelik oluşturup web site ns adreslerini cloudflare’nin sizlere vereceği ns’ler ile değiştirerek web sitenizi güvenli hale getirebilirsiniz. BMTasarim internet hizmetleri olarak web sitenizde her hangi bir sorun yada sıkıntı yaşadığınız durumlarda bu konu altında yorum olarak bizlere bildirdiğinizde çözümü beraber bulabiliriz.

Etiketler: , , , , ,

2 Comments

 • real money dedi ki:

  Tam da aradığım şey, gönderdiğiniz için teşekkür ederim.

 • Format NYC dedi ki:

  I got this web site from my pal who told me about this web site and now this time I am visiting this website and reading very informative
  articles at this time.

  Bu web sitesini bu web sitesi hakkında bana söyleyen arkadaşımdan aldım ve şimdi bu sefer bu web sitesini ziyaret ediyorum ve çok bilgilendirici okuyorum
  şu anda makaleler.

Bir Cevap Yazın